SJ Automation

Kontrolery MC4x z rodziny produktów IQAN

Parker

Jednostki centralne IQAN to produkt przeznaczony do systemów sterowania w maszynach mobilnych, pojazdach roboczych. Ich budowa charakteryzuje się dużą odpornością na warunki otoczenia, zmian temperatury czy drgania. Mogą również służyć jako układy sterowania poszczególnych podsystemów, zarządzając konkretnym układem i przekazując dane diagnostyczne do systemu nadrzędnego. 

Sterowniki serii MC4x to najnowsza generacja programowalnych sterowników z rodziny produktów IQAN od Parker Hannifin. Dostępne są w 3 rozmiarach i różnią się one między sobą głównie ilością wejść / wyjść cyfrowych, analogowych, impulsowych, PWM. W MC42 oraz MC43 mamy do dyspozycji więcej niezależnych portów CAN (generic lub J1939) oraz pamięci na program. 

 

Warto nadmienić, że dostępne są warianty sterowników z dopiskiem FS, umożliwiające tworzenie zaawansowanych i customizowanych funkcji bezpieczeństwa zgodnie z normą IEC 61508 (maksymalnie SIL2). 


 

Parker
Sterowanie IQAN
Parker

   Cała rodzina produktów IQAN to oczywiście nie tylko sterowniki, ale również moduły I/O, wyświetlacze HMI, HMI z wbudowanym sterownikiem, joysticki, czujniki (w tym również nachylenia, UTS, TGSS, akcelerometry) oraz elementy wykonawcze. Nie można również zapomnieć o rozwiązaniu IoT, które jest dostarczane kompleksowo pod względem software oraz urządzeń pośredniczących w połączeniu z chmurą (bramka, antena, łączność bezprzewodowa). Bardzo przydatnym jest również moduł bluetooth, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z systemem również z poziomu aplikacji mobilnej na telefonie. Głównym przeznaczeniem tego modułu jest możliwość dostrojenia układów regulacji oraz aktualizacje przez techników bez konieczności znajomości środowiska developerskiego. 

 

 

W naszej ocenie ogromną zaletą systemu IQAN jest środowisko developerskie oraz narzędzia dodatkowe dla etapu produkcji. Obowiązkowym software do tworzenia aplikacji są:

 

IQAN Design – development struktury układu, oprogramowania, wizualizacji, komunikacji, zabezpieczeń, itd. 

IQAN Run – oprogramowanie do testowania, pomiarów, strojenia. Przeznaczone głównie dla techników uruchomienia oraz serwisu

IQAN simulate – środowisko do symulacji modułów CPU lub HMI na PC. Warto dodać, że jest darmowy. 

 

Na poniższym screenie mamy przykładową konfigurację systemu sterowania ze sterownikiem MD-4 (wersja CPU ze zintegrowanym wyświetlaczem). Konfiguracja w głównej mierze odbywa się metodą drag & drop, ogromna część kodu odpowiadająca za komunikację między urządzeniami jest generowana automatycznie. 

 

Na kolejnym obrazie możemy skonfigurować odpowiednie wejścia oraz gdzie konkretnie mają one zostać podpięte do modułu. Dzięki wizualnej interpretacji możemy taki schemat jednocześnie przekazać technikom do realizacji połączeń elektrycznych na produkcji oraz kontrolować ilość dostępnych wejść już na etapie koncepcji rozwiązania. 

 

Parker
Parker

Po ustaleniu głównego layoutu układu sterowania możemy w dalszym etapie przejść do tworzenia naszego programu. Oczywiście w każdej chwili możemy wrócić do poprzedniego kroku i zmodyfikować wg potrzeb layout, ustawienia komunikacyjne, czy podłączenie danego czujnika na danych pinach modułu. 

Jak widać na przykładowym screenie, programowanie głównie odbywa się w sposób graficzny. Zmienne odrazu mają nazwy symboliczne i w sporej mierze nie musimy dbać i ich typ. Jeżeli mamy jakieś błędy w tej kwestii, oprogramowanie odrazu nas o tym poinformuje. 

Na pierwszy rzut oka graficzny sposób programowania może nasunąć nam myśl, że nie będziemy mogli zrealizować bardziej zaawansowanych operacji. Uspokajamy – można tworzyć na prawdę skomplikowane operacje oraz programować również tekstowo. 

 

   W zintegrowanym środowisku IQAN Design możemy również tworzyć nasze strony interfejsu użytkownika. Na poniższym obrazie możemy zobaczyć jeden z  ekranów wizualizacji projektu przykładowego. W standardowej bibliotece mamy dostęp do bogatej gamy obiektów graficznych ale mamy również możliwość tworzenia swoich elementów i importu. 

Elementy dynamiczne możemy podpiąć w bardzo szybki sposób do konkretnej zmiennej reprezentującej wartość. 

Parker

W naszej opinii system IQAN jest przede wszystkim rodziną produktów, która ma ułatwić pracę OEM. System istnieje już na rynku od wielu lat i jest ciągle udoskonalany. Najnowsze wersje urządzeń oraz software są starannie dopracowane ale też wciąż rozwijane o nowe funkcjonalności. Dzięki globalnej dostępności elementów Parker uważamy, że jest to solidny produkt dla Klienta, który ceni sobie jakość ale też wygodę, niezawodność. 

System IQAN jednak oferuje znacznie więcej niż niektóre funkcje opisane powyżej. 

 

SJ Automation, jako certyfikowany dystrybutor Parker jest w stanie dostarczać, szkolić i wspierać technicznie swoich Klientów. 

Zapraszamy więc do kontaktu, chętnie udzielimy więcej informacji oraz zaangażujemy się w Państwa projekt. 

 

Kontakt – SJ Automation